Merchandising: Kako do boljih prodajnih rezultata

Merchandising: Kako do boljih prodajnih rezultata

24.07.2024.

Maloprodaja se kontinuirano mijenja u skladu s tehnološkim promjenama. Posljedično tome, intuitivno upravljanje trgovinama više nije dovoljno za uspjeh. Današnji tržišni uvjeti karakterizirani su većom ponudom naspram potražnje, značajnim povećanjem broja prodavaonica u sektoru robe široke potrošnje (FCMG) te pojavom internacionalnih maloprodajnih lanaca koji velikim formatima i bogatom ponudom dominiraju tržištem i značajno utječu na cjenovnu politiku

Uspješna maloprodaja danas je usmjerena potrebama kupaca. Kupci su informiraniji i educiraniji nego ikada te postaju sve zahtjevniji i osjetljiviji na socijalne trendove. Bez inovacije i renovacije opstanak je teško ostvariv, a prodavaonice se natječu u ponudi novih proizvoda, usluga, suvremene opreme te različitih loyalty programa. Glavni ciljevi uključuju povećanje prodajne vrijednosti, privlačenje i zadržavanje vjernosti kupaca, smanjenje troškova i povećanje dobiti.

Istovremeno, suvremeni alati omogućili su trgovcima efikasnije upravljanje asortimanom, dok je integracija Hrvatske u EU olakšala poslovanje stranim proizvođačima i time dodatno povećala konkurenciju domaćim tvrtkama. Iako ulazak velikih internacionalnih lanaca predstavlja veliki izazov za male trgovine i domaće maloprodajne lance, potreba za malim formatima i lokalnim prodavaonicama ostaje neosporna. 

 

Unaprjeđenje asortimana

Ključno pitanje za sve maloprodavače, posebice manje trgovce, postaje kako se nositi s konkurencijom i pritom ostvariti uštede. Retaileri nerijetko trebaju istovremeno balansirati osiguravanje cash flowa, konkuriranje dobro organiziranim maloprodajnim lancima i cijenama u velikim trgovačkim centrima, kao i unaprjeđenje organizacije poslovanja unutar postojećih resursa, izbjegavajući pritom drastična ulaganja. Važno je zadovoljiti zahtjeve kupaca za različitim proizvodima i atraktivno prezentirati asortiman iz postojeće ponude, kako bi se kupac što bolje i brže samostalno snašao, a istovremeno smanjiti zalihe, povećati prodajne rezultate te u konačnici dobit. Rješenja su brojna, a male prodavaonice pritom imaju svoje prednosti. Većina prodajnih mjesta pritom griješi ne uočavajući potrebu za optimiziranjem asortimana. Nekoliko je načina na koje maloprodavači mogu unaprijediti svoj asortiman, a jedan od njih je uređenje postojećih zaliha.

 

Široka ponuda nije uvijek optimalno rješenje

Jedno od najkvalitetnijih i najbržih rješenja je standardiziranje prodajnog prostora. Pritom preduvjet predstavlja optimiziranje asortimana. Sređivanje „gužve“ u asortimanu, optimiziranje  i smanjenje zaliha prvi je i vrlo poticajan korak. Zalihe su zasigurno među najvećim financijskim opterećenjima, posebno zalihe nekurentne robe koja ostaje na skladištu i policama, blokirajući značajna financijska sredstva. Želja da ponuda bude što šira često nadilazi mogućnosti prostora.

Prenapučenost prodajnog prostora može ometati kupce u pronalaženju proizvoda, što rezultira njihovim nezadovoljstvom i posljedično tome, neostvarenom prodajom. Ponekad se kupcima čini da od „šume ne vide drvo“. Kupci se ne snalaze, traže pomoć prodajnog osoblja, često odlaze nezadovoljni izborom. U prenapučenim prodavaonicama lako je naći pogrešno postavljene cijene, čak i proizvode s isteklim rokom. Uvođenje sustava za praćenje prodajnog prometa može značajno olakšati upravljanje prodajnim prostorom, kao i zalihama.

 

Za unaprjeđenje prodajnih rezultata ključne su strategije:

1. Standardizacija i preglednost
Osigurajte da je prodajni prostor pregledan i lako prohodan. Artikli koji nisu dovoljno vidljivi na polici neće se prodavati, stoga je ključno osigurati vidljivost proizvoda. Prostor između polica treba biti prohodan, a prodajni prostor čist i uredan.

2. Analiza prodajnih podataka
Koristite podatke o prodaji kako biste identificirali koje proizvode kupci najčešće kupuju i koji proizvodi stoje na policama. Ovo će vam pomoći u donošenju informiranih odluka o tome koji proizvodi trebaju ostati u asortimanu, a koje treba ukloniti.

3. Uklanjanje neželjene zalihe
Riješite se neželjenih zaliha, smanjite asortiman na način da ga možete uredno i u skladu s prodavanosti izložiti na police. Oslobodite sredstva zarobljena u suvišnim zalihama, čime ćete osnažiti svoj cash flow i platežnu sposobnost.

 

merchandising 

 

Upoznajte svog kupca

Prije no započnete optimizaciju asortimana, potrudite se upoznati svog kupca. Postavite si ključna pitanja: Tko je vaš kupac i kako se snalazi u prodavaonici? Može li lako pronaći artikle koji su mu potrebni? Vodite računa o okruženju u kojem se nalazi vaša prodavaonica. Što vas razlikuje od konkurencije? Što vam osigurava lojalnost kupaca i zbog čega nam se vraćaju? Uzmite u obzir profil vašeg kupca i njegovu kupovnu moć te u skladu s tim otkrijte što vašem kupcu predstavlja vrijednost. Pritom nemojte pretjerivati u širini ponude. Nije uvijek potrebno imati velik broj brandova, različite vrste okusa i sve dimenzije pakiranja. Vašu ponudu prilagodite mogućnostima prostora, okruženju i potrebama vaših kupaca.

Dodatni korak unaprjeđenju predstavlja uvođenje mogućnosti online kupovine. Posljednjih nekoliko godina dio kupaca svoju nabavku više ne obavlja u lokalnom dućanu, nego na internetu. Stoga, ukoliko je moguće, razmotrite uvođenje ili unaprjeđenje vaše online prodaje. E-commerce platforme mogu pomoći u proširenju dosega i povećanju prodaje, dok integracija s fizičkim trgovinama može kupcima ponuditi praktične opcije kao što je preuzimanje narudžbe u trgovini.

 

Educirani djelatnici bolje odgovaraju na potrebe kupaca

Svako unaprjeđenje nemoguće je bez dodatnog truda djelatnika prodavaonice. Stoga je ključno educirati ih kako da samostalno uočavaju potrebe kupaca i prodajnog prostora te ih motivirati i potaknuti na provođenje istog. Želje i potrebe kupaca nisu uvijek iste, a kako biste pratili korak s promjenama njihovih kupovnih navika, redovito organizirajte edukativne radionice i treninge za svoje djelatnike. Edukacija ne poboljšava samo njihove prodajne vještine, već ih i uči boljem razumijevanju potreba kupaca i pružanju izvrsne usluge. Korištenje poslovnog savjetovanja na području maloprodaje može značajno doprinijeti poboljšanju prodaje i povećanju dobiti. Edukativne radionice i stručni savjeti pomažu trgovcima u optimizaciji asortimana, poboljšanju prezentacije proizvoda i unaprjeđenju ukupnog poslovanja.

 

Želite li poboljšati iskustvo kupovine za svoje kupce i ujedno unaprijediti svoje prodajne rezultate, javite nam se na pis@pis.eu.com. Naš stručni tim rado će odgovoriti na sva Vaša pitanja i pripremiti edukaciju i savjetovanje po mjeri Vašeg poslovanja!

 

Više o našoj usluzi poslovnog savjetovanja pročitajte ovdje. 

Upoznajte naš tim iz područja poslovnog savjetovanja


Maja Stefanović

Predavačica PIS-ovih poslovnih edukacija i savjetovanja

Diplomirana ekonomistica s više od 30 godina iskustva na području FMCG-a u Hrvatskoj i BiH. Radila je za proizvođače, distributere i maloprodajne lance u komercijalnim sektorima na operativnom, taktičkom i strateškom nivou te je vodila različite projekte i timove s ciljem unaprjeđenja poslovnih rezultata. Gotovo cijelu karijeru bavi se edukacijama i in-house treninzima, a posljednjih deset godina edukacije i savjetovanja su u fokusu njezinog poslovanja. Uz ekonomiju, proučava psihologiju i primjenu NLP tehnika u poslovnoj komunikaciji.

 

Dražen Brašnić
Prodajni konzultant

Diplomirani ekonomist s više od 20 godina iskustva rada kao menadžer i konzultant u raznim industrijskim granama.  Specijaliziran i orijentiran na prodaju, ljudske resurse, vođenje timova te organizaciju i upravljanje poslovnim procesima. Uspješno je radio u direktnoj prodaji, B2C i B2B prodaji te je posebno usmjeren na ostvarenje prodajnih ciljeva i izgradnju dobrih odnosa s klijentima. Kroz svoje radno iskustvo sudjelovao je u stvaranju i educiranju prodajnih timova te vođenju i praćenju istih koristeći razne kontrolne alate i motivacijske tehnike.

vrh stranice