Izazov edukacije korisnika za rad s novim printerom

Izazov edukacije korisnika za rad s novim printerom

Zoran Jorgić otkrio nam je koji su najčešći izazovi kod edukacija korisnika za rad s novim industrijskim pisačem

Instalacija novog industrijskog printera predstavlja izazov i za korisnika, ali i za nas. Iz tog razloga, u odjelu Industrijskih rješenja prodaja novog printera višednevni je pothvat koji se nekada rastegne i kroz period od nekoliko tjedana

 

“Koliko teško može biti? Uštekaj u struju, USB/Mrežu, instaliraj drivere i printaj”, nerijetko je prva asocijacija uz instalaciju printera, ali realnost industrijskih pisača ipak je drukčija. Osim prodaje, izvida, instalacije i podešavanja za rad na korisnikovoj liniji, važan segment je educirati korisnika kako koristiti printer. Mijenjanje poruke, parametara ispisa, dnevno i tjedno održavanje, samo su dio znanja koje moramo prenijeti Korisniku kako bi uspješno koristio printer. U protivnom dolazi do nestručnog korištenja, svakodnevnih poziva, dodatnih servisnih izlazaka na teren i slično.

 

KORISNICI I PRINTER

U našem odjelu, serviseri su ti koji na terenu obavljaju sve korake, od instalacije do predaje printera Korisniku. Nakon instalacije, podešavanja i demonstracije da naš printer uistinu može ispisivati što Korisnik od nas traži, dolazimo do dijela da moramo radnicima na liniji objasniti odnosno pokazati kako printer koristiti. Jedan od najčešćih problema u industriji ispisa je visoka stopa fluktuacije radnika u proizvodnji. Radnik koji danas radi u tvrtki i upravlja određenom linijom ubrzo može promijeniti radno mjesto, što postavlja pitanje tko će podešavati printer kada isti ode. S druge strane, ponekad se edukacija obavlja dok je linija u radu, uz buku strojeva, punilice, transportne trake, etiketirke i slično, a radnici se ne mogu u potpunosti posvetiti slušanju edukacije jer moraju paziti na liniju. Kreiranje poruka ponekad je zahtjevno i za naše servisere te nije lako educirati radnika kako kreirati poruke koje moraju ispuniti razne uvjete koje određuje tvrtka korisnik.

 

NOVE TEHNOLOGIJE

U ovom slučaju, pričat ćemo o Ax seriji printera i CIJ tehnologiji, obzirom da su to naši najprodavaniji printeri. Očekivani vijek trajanja CIJ printera u svijetu je pet do sedam godina, no kod nas je to znatno dulje. Prosječnom radniku može biti izazovno pratiti tehnologije printera uz sve ostale strojeve koje koristi u tvrtki. Proizvođači ovim problemima doskaču implementacijom novijih tehnologija i programskih rješenja koji će korištenje što više pojednostaviti, čime edukacija pada u drugi plan. Za rješavanje problema nepravilnog korištenja dostupne su i mobilne aplikacije koje se baziraju na videopozivima, omogućujući serviserima da vizualno prikažu i objasne problem s printerom. Međutim, učinkovitost ovog pristupa ovisi o zainteresiranosti radnika. Poneki proizvođači imaju posebno obučene zaposlenike specijalizirane za edukaciju za korištenje printera. Iako su takvi zaposlenici stručniji za prenošenje znanja, edukacije koje isti provode često iznose više od tisuću eura po danu, zbog čega je upitno koliko tvrtki u Hrvatskoj bi se odlučilo na takve investicije.

 

PIS EDUKACIJE U BUDUĆNOSTI

Unatoč trudu PIS-ovih servisera da osiguraju što kvalitetniju edukaciju i prenesu što više znanja, suočavamo se s čestim pozivima korisnika zbog prethodno navedenih poteškoća. Dugoročna vizija direktora našeg odjela, Tomislava Jakopača, je da se edukacija provodi u prostorima PIS-a, omogućujući radnicima da se u potpunosti posvete učenju. Ulogu trenera preuzeo bi netko od servisera, koji bi se stigao kvalitetnije pripremiti i prenijeti znanje. No, ovaj plan nosi i izazove. Upitno je koliko bi poslodavci bili voljni poslati radnike na takve edukacije i koliko bi ti radnici mogli prenijeti naučeno znanje svojim kolegama. Također, za uspostavu "Trening centra" potrebni su nam odgovarajući printer i kvalitetniji prostor. Ipak, svakako idemo u smjeru da se takve edukacije obavljaju što kvalitetnije i stručnije.

vrh stranice